Oblicza stylu skandynawskiego – jak wybrać dodatki w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski, zwany niekiedy szwedzkim, święci triumfy. Został ulubieńcem zarówno użytkowników nowoczesnych wnętrz, jak i zawodowych dekoratorów. 

Tkaniny

Po pierwsze ważny jest dobór odpowiednich tkanin, z których stworzymy niepowtarzalne narzuty, story, poszewki na poduszki, czy pokrowce na krzesła. Wybierając tkaniny do wnętrz w omawianym stylu skierujmy swoją uwagę ku tkaninom naturalnym, na ogół z lnu, wełny lub bawełny. Atłasy, żakardy, welury są tu zbyt wystawne.

Wzory także stosujemy bardzo proste – od rustykalnej kratki przez pionowe pasy, wzory związane z morzem, po gładkie tkaniny o strukturze płótna obowiązkowo w kolorystyce stylu. Można odejść nieco od tych ścisłych reguł i skusić się na kwieciste wzory, gdyż pojawiają się i takie aranżacje, jednak trzeba pamiętać o wyważonej kolorystyce. Z tradycyjnych zasłon lepiej zrezygnujmy, ponieważ nie pasują do stylu skandynawskiego, chodzi o to, aby okna były zdobione, a nie zakrywane.

Mało światła=naturalne, jasne barwy

Skandynawski styl cechuje wrażliwość na deficyt światła, który doskwiera mieszkańcom Skandynawii. Jeżeli uważamy, że to obowiązkowy punkt programu postawny na zwiewne materiały w neutralnych i jasnych kolorach, które stopią się z wnętrzem. Z powodzeniem zasłony zastąpimy storami i roletami, warto zainwestować też w poduszki i w oryginalną tapicerkę kanap, czy foteli.

Tkaniny w tematyce morza z motywami statków i łodzi:

Poniżej stylowy ręcznik kuchenny od Abigail Edwards.

A tu propozycje tkanin dla dzieci w stylu skandynawskim:

 

 

Wzór tkaniny z kolekcji Miss Zoe od Caselio, znakomity do skandynawskiego pokoju dziewczynki:

 

Tkaniny z motywami kwiatów i roślin – stosowane jako akcenty – ożywią i przełamią surowe skandynawskie wnętrza. Oto przykłady:

A tu wzory roślinne tkanin,  nawiązujące do motywów ludowych:

Pionowe pasy i paski to obowiązkowy punkt programu w skandynawskim wnętrzu, podobnie jak proste geometryczne wzory w stonowanej „skandynawskiej” kolorystyce:

Gładkie tkaniny to kwintesencja minimalizmu tego stylu. Dobrze komponują się grube tkaniny ze strukturą  płótna oraz zwiewne i przeźroczyste. Ważny jest akcent surowości i naturalność . Zwracajmy uwagę także na odpowiednią paletę barw i zestawienia kolorystyczne.

Dodatki

Kiedy mamy już tapety i tkaniny, pora na pozostałe dodatki. Oto nasze propozycje dywanów do pomieszczeń w stylu skandynawskim.

Pościel w skandynawskim stylu ogrzeje w chłodne wieczory:

Propozycje dla dzieci – pościele Lulu decor  i narzuta firmy Illiv:

Poduszki i bieżniki nadadzą swoisty akcent końcowy aranżacji pomieszczenia.