Świat snu – impresje by Jessica Zoob cz. 1

Wrażliwość w obrazach

Jessica Zoob – artystka, absolwentka Central School of Art i Uniwersytet w Nottingham. Przez 7 lat pracowała jako projektant teatralny m.in. w Royal National Theatre i Greenwich Theatre. Od 2000 roku tworzy  obrazy wyłącznie w zakresie sztuki współczesnej – jest określana mianem współczesnej impresjonistki. Pracuje w domu oraz w studio w Leews w East Sussex. Zoob w swojej twórczości kreuje fantastyczne krajobrazy o pogodnym klimacie, które są  wyraźnie inspirowane obrazami impresjonistów. Jej prace są bogate w emocje a wrażliwość artystyczna wprost emanuje z obrazów. Mieszanka eterycznych barw przywodzi na myśl obrazy Claude’a Moneta, zwłaszcza w ostatnim etapie jego twórczości – od ok. 1890 roku. Artystkę inspiruje wszystko co ją otacza – zarówno wieś, natura, jak i miasto. Kocha nieokiełznaną przyrodę, tę fascynację przenosi do swoich prac.

„Mogę się inspirować sztormem, górą lub romansem – możliwe , że wszystkimi trzema” – mówi o sobie artystka.

desire-by-jessica-zoob-00
fot. 1 Tkaniny z impresjonistycznym wzorem
desire-by-jessica-zoob-01
fot. 2 Tapeta z malarskim wzorem, która kojarzy się z malarstwem Claude’a Moneta.

Jessica Zoob maluje głównie farbami olejnymi, które nadają jej pracom głębię i świetlistość . Używa też farb akrylowych ze względu na specyficzne właściwości – opalizowanie oraz połysk. Ale to nie wszystko. Za sprawą różnych rodzajów strukturalnych żeli – ze szkłem, cementem, piaskiem lub gipsem – jej prace zyskują unikalną strukturę. Artystka, zeskrobując kolejne warstwy malarskie uzyskuje efekt przecierki i dodatkową strukturę. Spontaniczne wylewanie farby, prosto na płótno, daje wrażenie ekspresji. Niektóre z prac są dodatkowo ozdabiane – perłami, paciorkami lub muszelkami.

desire-by-jessica-zoob-04
fot. 3 Tapeta z przecierką, nawiązuje do vintage
desire-by-jessica-zoob-03
fot. 4 W stylu malarskiej pracowni

Zoob zasłynęła serią Passion (6 obrazów) , z których każdy jest poświęcony innej porze roku. Obrazy mają znaczenie metaforyczne – symbolizują poszczególny etapy romansu. Artystka dochodzi do wniosku, że istnieje związek pomiędzy cyklami w przyrodzie i w życiu człowieka. Swoje refleksje na ten temat wyraziła językiem malarskim.

Współpraca z Romo – Black Edition Desire by Jessica Zoob 

Desire by Jessica Zoob to unikatowa kolekcja tapet ściennych, paneli, tkanin (płótno, aksamit) oraz poduszek, która powstała we współpracy z firmą Romo. Malarstwo Zoob zostało umiejętnie zinterpretowane, jej pejzaże zostały przetłumaczone na język tkaniny i tapety – przy użyciu cyfrowego druku.

Tym, co urzeka w malarstwie Jessici Zoob, to ciekawy efekt strukturalny i doskonałe operowanie kolorem.  Zaletą jest też łatwe odtwarzanie wzorów na tkaninach i na poduszkach. Malarskie wzory poduszek oraz tkanin – w tym obiciowych – odmienią każde wnętrze, wprowadzając do niego artystyczny klimat.  Kolekcja została zaplanowana tak,by łatwo było dopasować wzory tapet i tkanin.

desire-by-jessica-zoob-05
fot. 5 Tkanina obiciowa z malarskim wzorem daje niesamowity efekt
desire-by-jessica-zoob-10
fot. 6 Piękne, ekspresjonistyczne wzory poduszek