Duński kontra fiński – jak odróżnić poszczególne style skandynawskie?

Modny styl skandynawski jest szerokim pojęciem. W jego zakres wchodzą odmiany, które są charakterystyczne dla wszystkich krajów nordyckich. Poniżej postaramy się opisać w skrócie każdą z nich, aby łatwo dało się je odróżnić i wprowadzić do aranżacji pomieszczenia.

Styl duński

W stylu duńskim istnieją dwa podstawowe trendy – romantyczny oraz nowoczesny, inspirowany duńskim wzornictwem (dutch design). Ten pierwszy jest najbardziej kolorowy spośród wszystkich stylów skandynawskich. Paleta pastelowych barw ściera się w nim z mocniejszymi kolorami. Najczęstszymi zestawami kolorystycznymi są te, w których biel jest połączona z wybranym, delikatnym odcieniem np. błękitu, beżu czy różu. W nowoczesnej odmianie wzoru do głosu dochodzi minimalistyczny design z lat 60., który jest bardzo chętnie wykorzystywany we współczesnych wnętrzach. Projekty Arne Jacobsena lub Poula Henningsena wyznaczyły jego kanony. Świetnymi przykładami mogą być m.in. fotel-jajko autorstwa Arne Jacobsena, lampa Poula Hennihnena a także krzesła Hansa J. Wegnera i Vernera Pantona.

mineral_koll_1

Borastapeter_Scandinavian-Designers_2735

Borastapeter_Scandinavian-Designers_2743

Styl norweski

Styl norweski to przestronne wnętrza, które przypominają klasyczny styl skandynawski. Białe ściany i jasne podłogi odbijają naturalne światło a całość ożywiają drobne, kolorowe dodatki. Jego charakterystyczną cechą jest funkcjonalizm – wszystko znajduje się „pod ręką”. Dzięki temu tworzy się nieład, który dopełnia całość. Organizacja wnętrza opiera się na prostych pólkach, otwartych regałach oraz przeszklonych witrynach. Wyeksponowane naczynia, pudełka, lampiony i inne drobiazgi spełniają tutaj rolę dekoracyjną. Na ścianach królują białe deski oraz jasna cegła.

harlequin-folia-fabric2

3024_3027_BT_CollectedMemories_Diningroom

Styl szwedzki

Styl szwedzki opiera się na całkowicie białych wnętrzach i szarych dodatkach. Jest on oszczędny, momentami nawet ascetyczny. Dąży w kierunku natury. Można odnieść wrażenie, że w stylu skandynawskim kolor został zepchnięty na margines. Wnętrzami włada biel. Uzupełniają je odcienie szarości lub błękitu a także w niewielkiej ilości zieleń, oranż czy czerwień. Dekoracyjne naczynia, wiklinowe kosze wypełnione szyszkami, suszone kwiaty czy małe drobiazgi dopełnią całość aranżacji. Latarenki oraz świece także są niezbędnymi elementami wystroju. Wprowadzą one przytulną atmosferę a także będą stanowiły dodatkowe źródła światła.

Bed_room_A

Borastapeter_Scandinavian-Designers_2745_

ECO_White_Stingrocka

Styl fiński

Styl fiński jest surowy – tak jak tamtejsza aura. Kontrastowe zestawienie bieli z czernią (lub grafitem i ciemnym brązem) a także użycie geometrycznych form to kwintesencja tego stylu. Wzory są uproszczone i mają charakter graficzny. W jasnych pomieszczeniach panuje klarowna aranżacja i atmosfera nieładu. Fińskie wnętrza są nowoczesne i designerskie. Meble są wykonane z giętkiej sklejki, dzięki czemu mogą przybierać geometryczne kształty. Niektóre elementy wystroju ocierają się o stylistykę retro.

Borastapeter_Scandinavian-Designers_2764

Borastapeter_Scandinavian-Designers_2754


Który z powyższych aranżacji najbardziej Państwu odpowiada – duński urok, szwedzki minimalizm, surowość stylu fińskiego czy norweska przestronność? Swoje spostrzeżenia piszcie w komentarzach! 🙂