Dywany dla alergików – który będzie odpowiedni?

Dywan to zakup na lata, dlatego warto zainwestować więcej pieniędzy lepszej jakości. Ale jak wybrać ten odpowiedni?

Alergik – z dywanem czy bez?

Najwięcej kłopotu z wyborem dywanu mają alergicy, którzy muszą kierować się względami zdrowotnymi. Osobom z bardzo silną reakcją alergiczną na roztocza nie zaleca się posiania takowych ani wykładzin dywanowych. Dla nich najlepszym rozwiązaniem będą wykładziny PCV lub ogrzewanie podłogowe. Z drugiej strony, istnieje teza, że dywany mogą działać jak filtr, który zapobiega nadmiernemu unoszeniu się drobinek kurzu w powietrzu.

I tak na prawdę wszystko sprowadza się do wyboru tego jedynego 😉

W naszym sklepie posiadamy szeroką ofertę dywanów odpowiednich dla alergików, wszystkie przytoczone poniżej przykłady pochodzą z naszego asortymentu – Linie Design i Designers Guild.

PHIPPS AUBERGINE RUG2
fot. 1 Piękny fioletowy dywan, który wprowadzi do wnętrza elegancję.

Kupujemy dywan – ale który?

Na co należy zwrócić uwagę? Po pierwsze – na rodzaj materiału, po drugie – na sposób wykonania i po trzecie – na długość włosa.

Zacznijmy od tego, że najlepsze dla alergików są dywany z tworzyw sztucznych. Wszyscy uczuleni na pyłki kwiatów oraz traw, na roztocza a także astmatycy powinni zapomnieć o tych wykonanych z wełny czy jedwabiu. Odpowiednim wyborem będą dywany z juty –  zarówno dla alergików jak i dla osób ceniących możliwość łatwego odkurzenia. Sprawdzą się również te, które w swoim składzie mają bawełnę. Alergicy powinni wybierać dodatki na podłogę z krótkim włosiem i tkane na płasko.

Dywany przyjazne alergikom:

1) Dywany z poliestru, polipropylenu

Są to dywany o włosiu z włókien syntetycznych. Posiadają właściwości antystatyczne, dlatego nie przyciągają kurzu a także nie gromadzą w brudu i są łatwe w czyszczeniu (również chemicznym, co daje świetny efekt). Ponadto dywany polipropylenowe są odporne na ataki moli i grzybów. Sprawdzą się w przypadku położenia ich na posadce z ogrzewaniem podłogowym.

KASUTI DOVE RUG3
fot. 2 Dywan od Designers Guild Kasuti

2) Dywany z wiskozy

Są to dywany syntetyczne, które posiadają luksusowy wygląd. Dzięki miękkiemu połyskowi zyskały miano “sztucznego jedwabiu”(na dodatek jest znacznie tańszy od dywanu z jedwabiu!). To najbardziej szlachetny rodzaj sztucznych włókien. Dywany wiskozowe są odporne na zabrudzenia a także wykazują właściwości antystatyczne.

PHIPPS SKY RUG2
fot. 3 Dywan Designers Guild Phipps Sky

Galeria zdjęć: 1) Designers Guild Phipps Heather 2) Designers Guild Indupala Atlantic  3) Designers Guild Hasan Black and White  4) Designers Guild Jindai Graphite 5) Designers Guild Nilaruna Silver Birch 6) Designers Guild Katazome Ash 7) Designers Guild Eri Jade

3) Dywany z akrylu

To również rodzaj dywanów syntetycznych. Są miękkie, odporne na zabrudzenia i bardzo ciepłe, więc doskonale się sprawdzą w roli zamienników dywanów wełnianych. Ich kolejną zaletą jest to, że są odporne na działanie grzybów i bakterii, dlatego są odpowiednie dla alergików oraz jako dodatek do pokojów dziecięcych.

POND STREET KIDS RUG2
fot. 4 Dywan dla dzieci marki  Designer Guild

4) Dywany z juty

Są to naturalne dywany wykonane z włókien juty. To trwałe dywany, które są przyjazne alergikom, ponieważ nie gromadzą kurzu  i roztoczy – jedne z najczęstszych alergenów. Płaski splot umożliwia łatwe odkurzanie. Swoją prostotą pasują do nowoczesnych wnętrz i stylizacji w stylu ekologicznym i skandynawskim.

surface_natural
fot. 5 Linie Design Essentials Surface Natural

Galeria zdjęć: 1) Linie Design Botanic Beige 2) Linie Design Mendoza  Light Grey 3) Linie Design Botanic Light Grey 4) Linie Design Botanic Charcoal

5) Dywany bawełniane

Są to lekkie dywany pochodzenia naturalnego. Ich zaletą jest antystatyczność oraz łatwość czyszczenia (niektóre dywany bawełniane można prać w pralce). Pamiętajmy, że lepiej zainwestować w dywan bawełniany wysokiej jakości, ponieważ częste czyszczenie może źle wpłynąć na jego wygląd.

476430
fot. 6  Linie Design Nantes Aqua

Galeria zdjęć: 1) Linie Design Glorious Black 2) Linie Design Nantes Grey 3) Linie Design Nantes Lime 4) Linie Design Hibiskus Grey 5) Linie Design Glorious Grey

6) Dywany Mineheart

Designerskie dywany brytyjskiej firmy Mineheart są wykonane ze specjalnej tkaniny na gumowym spodzie. Cyfrowy nadruk nadaje rozmaite, nowoczesne wzory, np. deseń skóry, dzięki czemu dywany te są doskonałymi zamiennikami tych ze skóry. Dodatkowo nieszablonowy design podkreśli wygląd wnętrza.

Galeria zdjęć : 1) Mineheart Cowhide Rug Bleached 2) Mineheart Persian Cowhide Rug Grey 3) Mineheart Persian Cowhide Rug Black 4) Mineheart Persian Cowhide Rug Blue

SurfDome.com
fot. 7 Dywan może być niepowtarzalnym dodatkiem we wnętrzu

# Ciekawostka

Alergicy powinni pamiętać o wietrzeniu dywanów na mrozie i o czyszczeniu ich na śniegu.

  1. Kładziemy dywan na śniegu włosem w dół – najlepiej na świeżym, puszystym, bo ten ubity nie da pełnego efektu.
  2. Śnieg działa jak lep i  dobrze “wyciąga” wszelkie zabrudzenia. (z wyjątkiem plam oczywiście :)).
  3. Niska temperatura zabija roztocza (tak samo jak bardzo wysoka, powyżej 25 ºC)

Yarn-web