Klej do tapety – jak go wybrać?

Klej do tapety – dlaczego jest tak ważny i na co warto zwrócić uwagę ?

 

Wybór odpowiedniego kleju do tapety to niezwykle istotna sprawa. Od tego zależy, czy tapeta będzie się dobrze trzymać na ścianie i czy w pełni wykorzystamy jej możliwości dekoracyjne. Dokonując odpowiedniego wyboru możemy zaoszczędzić sobie kłopotów i niepotrzebnego stresu. Wystarczy poświęcić kilka minut na przeczytanie oznaczenia na tapecie, by dowiedzieć się jaki klej jest optymalny do tapety o danym podłożu. Jest to szczególnie ważne w przypadku tapet grubych i tapet tekstylnych – do nich przeznaczone są specjalne kleje np. Wallfix textile-vinyl. Pamiętajmy o tym, że warto poradzić się sprzedawcy w sklepie, w którym kupujemy tapetę. Złe dobranie kleju może negatywnie wpłynąć na przyczepność tapety na ścianie – mogą pojawić się pęcherze lub widoczne łączenia, które odbiorą uroku każdej tapecie.

Do wyboru są kleje gotowe i kleje sypkie, każdy z nich posiada instrukcję, która mówi jak prawidłowo go  przygotować.

wallfix_line_new
graf. 1 Wallfix kleje do tapet winylowych, papierowych i na flizelinie.

Wybór kleju – czym się kierować ?

 

Przy wyborze kleju do tapety należy kierować się rodzajem podłoża tapety. Przykładowo, jeżeli mamy tapetę winylową na podłożu flizelinowym to wybieramy klej do tapet flizelinowych, a do tapet na podłożu winylowym klej do tapet winylowych itd. Kiedy tapeta określona jest ogólnie jako flizelinowa lub papierowa sprawa jest już zupełnie prosta. Dobre sklepy internetowe zamieszczają informacje jaki klej jest zalecany, zwykle w opisie ogólnym tapety lub w danych technicznych.

przykłady z naszego sklepu internetowego :

1bl

2bl

Rodzaje klejów do tapet

Oprócz podziału na kleje gotowe i sypkie (do zmieszania) z wodą, rozróżniamy 3 podstawowe rodzaje ze względu na rodzaj podłoża:

  • Klej do tapet papierowych –  przeznaczony do tapet papierowych pokrytych winylem lub do tapet dziecięcych. Sprawdzi się też w gruntowaniu podłoża (pod różne rodzaje klejów).

special4
graf. 2 Wallfix sypki do tapet winylowych i papierowych – Wallfix special ; gotowy klej Wallfix special 2,5 kg
  • Klej do tapet winylowych – przeznaczony do tapet winylowych, które nie przepuszczają pary wodnej. Oddzielny rodzaj jest przeznaczony do ciężkich tapet winylowych.

marburg spezial vinyl
graf. 3 Klej Marburg spezial – rodzina klejów do tapet winylowych.
  •  Wallfix textile-vinyl –  przeznaczony do tapet tekstylnych oraz grubych tapet winylowych i papierowych – np. tapet tłoczonych.
1
graf. 4 Klej textile-vinyl do tapet tekstylnych i do grubych tapet .
  • Klej do tapet flizelinowych – przeznaczony do tapet o podłożu flizelinowym (w tym określanych jako tapety flizelinowe). Ważny jest sposób klejenia – nakłada się go na ścianę a nie na tapetę.

 

mvlies
graf. 5 Marburg preparat klejący do tapet na flizelinie.
Klej Vlizo
graf. 6 Vlizo do tapet flizelinowych ( tapet na włókninie ).

Do tapet ekskluzywnych, tekstylnych i do grubych tapet winylowych przeznaczone są specjalne rodzaje klejów – np. Wallfix MONOLIT (do ekskluzywnych tapet winylowych oraz do tapet strukturalnych, papierowych i tekstylnych) i Wallfix UNIQAT (do ekskluzywnych tapet flizelinowych).

mono&uniq2
graf. 7 Kleje Wallfix do zadań specjalnych – do tapet winylowych i flizelinowych.
  • Klej różowy Pink Trix  Masterline Professional – kolorowy klej, który po wyschnięciu robi się transparentny. Różowy kolor ułatwia i umożliwia równomierne rozprowadzenie kleju.
Klej Masterline proffesional pink trix
graf. 8 Pink trix do tapet papierowych, winylowych i do tapet piankowych tłoczonych.

 

 

UWAGA!

Na koniec chcemy zwrócić na wyjątek… który potwierdza regułę. Jest nim tapeta, która ma naniesiony fabrycznie klej – zwilżamy ją wodą przez odpowiedni czas (podany przez producenta) i kładziemy na ścianę.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz