Kolory 2015 – które z nich będą modne na sezon wiosna/lato? cz. 1

Wszyscy zastanawiamy się, jaki będzie i co przyniesie rok 2015. Jedni w tym celu czytają horoskopy a inni korzystają z usług wróżek. W kwestii kolorów, nie musimy polegać na interwencji sił wyższych ani też zaglądać w gwiazdy. Wystarczy zapoznać się z opublikowanym właśnie raportem kolorów na rok 2015, który został przygotowany przez Pantone – światowego eksperta w dziedzinie doradztwa kolorystycznego.

Opisane przez nas kolory są zaczerpnięte z Pantone fashion + home color system. Jest to najszerzej używany i rozpoznawalny system wzorników kolorystycznych. Zostały one stworzone na podstawie zebranych informacji, w tym wywiadów z projektantami i szczegółowej analizy kolorystycznej. Jest to top lista 10 najmodniejszych kolorów dla kobiet i mężczyzn wraz z dodatkowymi informacjami i szkicami strojów. Raport stanowi swoisty punkt odniesienia,  zarówno dla świata mody, branży dekoratorskiej jak i dla kupców detalicznych.

Warto wykorzystać wskazówki Pantone do dekoracji wnętrz. Jak donosi raport, w roku 2015 będą modne kolory inspirowane naturą. Takie wnętrza praktycznie nigdy nie wychodzą z mody a co więcej – czujemy się w nich swobodnie. Łatwo modyfikować taki wystrój, gdyż zwykle wystarcza nieco wyobraźni przy zabawie dodatkami. Wśród wybranych kolorów znajdziemy m.in. błękity i zielenie działające relaksująco oraz energetyczne, ciepłe barwy –  np. żółcienie i oranż.

Kobieca paleta barw

A teraz czas na konkrety. Oto kolory dla kobiet wiosna/lato 2015 wg. Pantone:

  • akwamaryna
  • scuba blue
  • lucite green
  • classic blue
  • toasted almond
  • strawberry ice
  • tangerine
  • custard
  • marsala
  • glacier gray

Poniżej krótki opis kolorów i przykłady tapet w modnych odcieniach.


Akwamaryna

aq

Chłodny i spokojny błękit. Jest ulotny i eteryczny. Dobrze łączy się z innymi odcieniami błękitów i z zielenią. Działa relaksująco, wycisza. To idealny kolor do sypialni. W palecie 2015 pasuje do kolorów: marsala i glacier gray.

tsuga-wallcovering-lytton-main-1


Scuba Blue

sc blue
Turkus – odcień radości i beztroski, przywodzi na myśl tropikalny ocean. Ten kolor jest jak wakacje w egzotycznym raju. Jest zarazem ożywczy, energetyczny, ale również daje delikatny, przyjemny chłód. Ten kolor będzie pasował do sypialni, salonów pokojów dzieci. W palecie 2015 dobrze komponuje się z: lucite green i classic blue.

Feature Walls (8) (359x567)


Lucide Green

lu gr
Jasna, przejrzysta zieleń , która jest także chłodna i odświeżająca, a przede wszystkim kojąca. To zieleń w miętowym odcieniu. Tak lekka, że wydaje się niemal przeźroczysta. Nie jest to typowy kolor mody, ale często powraca . Sprawdzi się jako kolor do łazienek, pokojów kąpielowych i sypialni. W palecie 2015 pasuje do kolorów: classic blue i scuba blue.

Feature Walls (11) (1576x2400)


Classic Blue

cl blue
Chłodny, mocny, klasyczny niebieski kolor. Jest postrzegany jako poważny i introspekcyjny. Daje wrażenie spokoju, zaufania i harmonii, a ponadto kojarzy się z morzem. To kolor, który równoważy omawianą paletę barw. Naszym zdaniem sprawdzi się jako kolor do gabinetów i sal konferencyjnych, ponieważ daje odczucie solidności i profesjonalizmu. W palecie 2015 pasuje do kolorów: lucite green, scuba blue i custard, a męskiej palecie do: marsala i sandstone. Połączenie lucite green i classic blue daje harmonijny, świeży wygląd.

PICTPIA405


Toasted Almond

toa al
Neutralny kolor opalenizny (jak skóra muśnięta słońcem), daje poczucie komfortu i kojącego ciepła. Równoważy i tonizuje paletę barw na 2015 rok. Jest to kolor ponadczasowy i uniwersalny, który reprezentuje wszystko to, co naturalne. Ten kolor pasuje np. do salonu, sypialni, klatki schodowej, przedpokoju. W palecie 2015 dobrze komponuje się z: strawberry ice i tangerine, a w męskiej palecie z: lavender herb.

simplysik2b


Strawberry Ice

str ice
Jasny odcień  lodów truskawkowych. Kolor z chłodną, odświeżającą finezją, ale i z nutą ciepła. Jest delikatny i czarujący, ale też apetyczny i gustowny. To odcień ciepłego, stonowanego różu, który przedstawi wnętrze w korzystnym świetle. Sprawdzi się w dekoracji jadalni, kuchni, damskiej sypialni oraz pokoju dziewczynki. W palecie 2015 pasuje do kolorów: toasted almond i tangerine.

Juniper_Wallpapers_Kerria30703


Tangerine

tan
Odcień soczystej pomarańczy, energetyczny, ale nierażący. Jest wystarczająco wyrazisty, by występować samodzielnie, jak i ze wzorem, któremu doda witalności. Jest pogodny i przyjazny – poprawia nastrój, a ponadto kojarzy się ze stylem retro. To dobry kolor na ścianę akcentową w salonie, do pokoju dziecka/nastolatka oraz na korytarz. W palecie 2015 pasuje do kolorów: toasted almond i strawberry ice. Dobry zestaw → toasted almond + strawberry ice + tangerine.

MomentumWallcoverings_Vol2_04_ER


Custard

cus
Kolor żółty o słonecznym odcieniu, który emanuje ciepłem i radością. Ten odcień kojarzy się z relaksem i wybornym jedzeniem. Custard to kolor o łagodnym oddziaływaniu, który służy we wiosennej palecie 2015 jako barwa uniwersalna. W zestawie z odcieniem classic blue da iście marynistyczną aranżację. Ten kolor będzie dobrze wyglądał w kuchni, jadalni, salonie, klatce schodowej i w sypialni. W palecie 2015 pasuje do koloru: classic blue.

file_19_4


Marsala

mars
Czerwono-brązowy kolor z naturalnym ziemistym odcieniem. Marsala powchodzi od nazwy znanego włoskiego wina. Odważny i zmysłowy odcień, który jest niczym pokarm dla ciała, umysłu i duszy. Ta mocna barwa zawiera ciepło i bogactwo. Dobrze komponuje się w salonie, gabinecie, jadalni i sprawdzi się też jako kolor na ścianę akcentową. W palecie 2015 pasuje do koloru: glacier gray i akwamaryna, a w męskiej do: classic blue i sandstone.

file_19_36


Glacier Grey

gl gr
To delikatna, chłodna szarość, która dobrze maskuje i odbija inne kolory. Sprawdza się jako kolor tła, który pozwala pozostałym kolorom dominować. Jest to odcień neutralny, ponadczasowy, trwały i relaksujący. Zestaw : marsala, glacier gray z akwamaryną to idealna propozycja na wiosnę. W palecie 2015 pasuje do koloru: akwamaryna i marsala, a w męskiej palecie do: dusk blue i treetop.

backtonature_khroma_BAC103


Co uważacie o kolorach i proponowanych zestawach, o których pisaliśmy? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach 🙂

W części drugiej przedstawimy kolory 2015 z palety męskiej.