Lampy na trójnogu – hit rodem ze starożytności

Szukacie ciekawej lampy do salonu? Macie dość szablonowych wzorów? Zatem koniecznie przeczytajcie poniższy wpis, a na pewno was zainspiruje.
Bywa, że w tradycji lub pamięci zbiorowej danej cywilizacji, przetrwa jakaś forma, mimo że zatarło się całe symboliczne znaczenie. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest takich fenomenów wokół nas. Np. trójnożna podstawa nie tylko jest praktyczna, bo zapewnia równowagę, ale liczba trzy niesie za sobą duży ładunek symboliczny. Bez obaw, ten artykuł nie będzie dotyczył w żadnym sensie numerologii.

Trójnóg a Tinakria

Trinakria – to starożytny symbol solarny, który oznacza także rozwój i postęp. Ów symbol przedstawiany jest w postaci trzech nóg – w środku połączonych… Trinakria to również starożytna nazwa Sycylii. Widnieje na fladze Sycylii. Jego głowa (ponoć należąca do Meduzy) oznacza słońce, a wyrastające z niej nogi symbolizują trzy krańce Sycylii i trzy morza wokół tej wyspy. Godło należące do – położonej między Anglią, a Irlandią – wyspy Man , również posiada własną wersję tego symbolu.

Trójnóg – starożytny design

Forma trójnogu opanowała cały starożytny świat – od antycznych wnętrz, po pogańskie świątynie. Podstawy pod wazy, stoliki na trzech nogach oraz świątynne kadzielnice miały trójnożną podstawę. W epoce Renesansu i Neoklasycyzmu kopiowano wzory antycznych mebli, czego najlepszym przykładem jest athénienne – trójnożna podstawa pod wazę, naczynie do mycia lub kadzielnice do perfum.

Trójnóg powiązany jest także ze starożytną wyrocznią w Delfach. Słynna wieszczka ze świątyni delfickiej miała siedzieć na trójnogu i – w magicznych oparach – przepowiadać przyszłość w postaci zawiłych zagadek.

Lampy na podstawie trójnoga

Po tym wprowadzeniu pora pokazać lampy na trójnożnych podstawach. Na pierwszy plan wyraźnie wysuwa się symbolika solarna. Największy wybór mamy w przypadku lamp podłogowych, ponieważ dla większych i cięższych lamp – trójnóg zapewnia bardzo stabilną podstawę. Jak widać na załączonych obrazkach – w kształtach i stylach możemy przebierać.

8165301
graf. 1 Lampa drewniana Olson
8144819
graf. 2 Lampa Lorrain, podstawa a la statyw
8164201_1
graf. 3 Lampa Taylor w stylu loft

Małe lampy stołowe również wyglądają wdzięcznie wsparte na trójnogu.

8169927
graf. 4 Lampa Plumbing w stylu industrialnym
8111774
graf. 5 Lampa Matisse – inspirowana podstawą sztalugi
8138828
graf. 6 Klasyczna lampa Thousand And One
8202319
graf. 7 Lampa Trolley z przeciwwagą