Marokańska koniczyna we współczesnych wnętrzach cz. 1

Moroccan – ikona stylu orientalnego

Moroccan, znany też pod polskojęzyczną nazwą jako marokańska koniczyna, to jeden z najmodniejszych wzorów orientalnych ostatnich lat. Jego dużą zaletą jest uniwersalizm, który pozwała łatwo zaadaptować wzór we współczesnych wnętrzach. Mnogość różnych wariantów czyni moroccan jeszcze bardziej atrakcyjnym. Jest on zainspirowany pięknem natury – deseń ten nawiązuje wyglądem do rozłożystych listków koniczyny. Lekka stylizacja nadaje mu elegancki wygląd.

Wzór ma orientalne pochodzenie – jest kojarzony z wschodnimi mozaikami i kafelkami, którymi ozdabiano ściany i podłogi. Moroccan odświeża wystrój pomieszczenia i jest odpowiedni dla miłośników wschodnich trendów. Marokańska koniczyna daje możliwość wprowadzenia egzotycznego klimatu, bez konieczności tworzenia specjalnej aranżacji. W 2 części wpisu znajdziecie  plansze (moodboardy) z tapetami i  dywanami. Teraz omówimy najpopularniejsze rodzaje marokańskiej koniczynki. Gotowi? Jedziemy…. 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Koniczyna na ścianie, czyli tapety moroccan

W momencie największej popularności wzoru moroccan powstało wiele jego wariantów i kompozycji. Zasadniczo każdy producent ma w swojej ofercie kolekcję z tym motywem. Marokańska koniczyna to wnętrzarski „must have”. Tapety, które zawierają ten deseń, podzieliliśmy na trzy kategorie:

• Wzory graficzne na gładkim tle.

Posiadają one niezwykłą kolorystykę. Żywe kolory rekompensują brak dodatkowych „efektów specjalnych”. Są one uniwersalne – dobrze zaprezentują się we współczesnych wnętrzach nie tylko w orientalnym stylu. Wariant ten jest prostą, elegancką i ponadczasową opcją. Powstają również jego dziecięce wersje, między innymi w odcieniach różu.

14a-bw20503 marokańska koniczyna
graf. 1 Biała tapeta ze stylowymi esownicami
6a-oa21002
graf. 2  Tapeta w odcieniu pastelowego błękitu, wzór posiada efekt hand made i wyczuwalną strukturę farby.
Betsey Johnson marokańska koniczyna
graf. 3  Tapeta z wzorem moroccan o charakterze vintage, graficzny wzór jest stylizowany w klimacie Art-Deco.

 

• Tapety z połyskiem.

Połysk najczęściej uzyskuje się za pomocą brokatowej posypki albo metalicznych farb drukarskich. Słynne kryształki Svarowskiego czy kwarc (beadsglass) rzadko są w tym celu wykorzystywane. Tapety te świetnie sprawdzą się w stylizacji glamour. Marokańska koniczyna, posiadająca połysk, wprowadza do wnętrza klimat luksusu, który może skojarzyć się z pięknymi komnatami z Baśni 1000 i jednej nocy. Aby osiągnąć kompromis pomiędzy wschodnimi klimatami a współczesnością wystarczy położyć tapetę tylko na jednej ścianie, czyli tzw. ścianie akcentowej.

Tapeta York Wallcoverings Waverly Classics
graf. 4  Tapeta w sam raz do romantycznej sypialni – połyskujący wzór i malinowe tło.
Tapeta Carl Robinson 11 Capri
graf. 5  Biała tapeta z brokatem, który podkreśla wzór. Daje ścianie elegancki wygląd i efekt lekkości.

 

• Tapety tekstylne/ z flokiem/ tapety naturalne.

Są one inspirowane materiałowymi tapiseriami ściennymi, a także damaszkami i jedwabiami. Posiadają miłą w dotyku strukturę a niekiedy też połysk. Są najczęściej inspirowane damaszkami i jedwabiami. Tapety pokryte flokiem (tzn. zamszowe) posiadają aksamitną teksturę. Często mienią się przez zanurzone w nich drobinki brokatu. Deseń marokańskiej koniczyny, zastosowany na tapecie materiałowej, dodaje wnętrzu stylu orientalnego kobierca, natomiast użyty na tapecie naturalnej (tj. z korka, ze słomki) przywodzi na myśl motyw kolonialny lub tropikalny.

 

8a-dg10707
graf. 6  Winylowa tapeta w odcieniu denim – w tle delikatna struktura naśladująca teksturę tkaniny.
eijffinger_chic_322021
graf. 7  Tapeta pokryta flokiem z marokańską koniczyną i z połyskiem. Strukturalny wzór jest miękki w dotyku.
Tapeta Thibaut Artistan marokańska koniczyna
graf. 7  Naturalna tapeta z korka – czekoladowy brąz i perłowa biel to doskonałe zestawienie do każdego wnętrza.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz