Moda na wzory marokańskie – tapety i tkaniny

Wzór Moroccan, potocznie zwany marokańską koniczynką, jest obecnie, obok paisley i pepitki, jednym z najpopularniejszych wzorów – o orientalnej proweniencji. Należy do kategorii orientalnych deseni, które znakomicie „zaaklimatyzowały” się we współczesnych wnętrzach. Ażurowy ornament łączy formy, które jednym przypominają kształt koniczynki, a innym elementy architektury Islamu (charakterystyczne ostre łuki).

Moroccan we wnętrzach

Piękną orientalną kratkę możemy podziwiać w różnych aranżacjach – począwszy od stylizacji w klimatach orientalnych – po nowoczesne wzory nawiązujące do retro estetyki.
Orientalne przykłady wzoru Moroccan – to przede wszystkim połyskujące ornamenty, często w kontrastowej kolorystyce. Takie desenie prezentuje np. kolekcja Verdanta marki Osborne & Little. Biało różowy deseń posiada imponujący efekt 3D, dzięki któremu wzór wydaje się wypukły.

verdanta_O&L (32)
fot. 1 Kolekcja Verdanta Osborne & Little

 

Ta kolekcja oferuje także tkaniny ze strukturalnym motywem Moroccan. Materia pięknie udekoruje okna zasłonami. Da się też stworzyć nowoczesne tekstylne rolety.

verdanta_O&L (7)
fot. 2 Tkaniny z kolekcji Verdanta Osborne & Little

Często spotykany jest – na połyskującym tle – deseń marokańskiej koniczynki (w kolorze odcieni srebra lub złota z dodatkiem czerni/ bieli). W kolekcji Notting Hill – marki Wallquest – spotykamy rozmaite aranżacje Moroccan – matowe i połyskujące. Ponadto tkaniny są skoordynowane z tapetami. I – dzięki temu – powstają efektowne i praktyczne zestawy.
W poszukiwaniu odmian Moroccan trafiamy na kolekcję Kensigton. Firma Wallquest przygotowała klasyczną wersję tego wzoru.

Moroccan – motywy w dużej skali

sy10304
graf. 1 Marokański ornament – tapeta Wallquest

Moroccan wypełniony stylową plecionką o motywach roślinnych:

sy10307
graf. 2 tapeta Wallquest wzór Moroccan

Marka Wallquest proponuje nowoczesne wersje – w prostej formie – na połyskującym tle. Kolorystykę (czerń/biel lub srebro i czerń/biel) podkreśla wzór. Poniżej Morooccan z kolekcji Madison Geometrics:

wallquest_madison_geometric_30510
fot. 3 Kolekcja Madison Geometric Wallquest

Ornament Moroccan z kolekcji Martinique – w kolorze cytrynowego żółcienia – z dodatkiem bieli oraz bieli z dodatkiem różu. Natomiast w kolekcji Simplicity, tego samego producenta, pojawia się Moroccan w pastelowej kolorystyce i zgaszonych tonacjach. Moroccan z kolekcji Jaima Brown Notting Hill marki Wallquest łączy geometryczny wzór z połyskującym, srebrnym tłem.

Piękne desenie z motywami marokańskimi prezentuje kolekcja Wall Couture. Marka Clarke & Clarke postawiła na ciekawą kombinację kolorów i połysku. Od głębokiego amarantu, po neutralne tonacje beżu i kontrastowe zestawienie czerni z bielą.

kasbah_damson_1
fot. 4 Kolekcja Wall Couture Clarke&Clarke

Poniżej – Moroccan wg Carla Robinsona :

carl_robinson_ CB33211
fot. 5  Tapeta w marokański ornament

 

 

Firma Colins & Co. w kolekcji Panache proponuje różne warianty wzoru Moroccan (od klasycznej wersji, po ornamenty z tym motywem).

sophia
fot. 6  Kolekcja Panache Collins&Company

Moroccan z kolekcji Charlie Wilson marki Cole&Son :

charlie11
fot. 7 Tapety Charlie Wilson Cole&Son

Firma Thibaut zaproponowała Moroccan z amerykańskim akcentem. Ten piękny wzór zostanie zabezpieczony na dłużej przez tapety pokryte winylem. Deseń posiada delikatną strukturę malarską, dzięki czemu wygląda jak wykonany na ręcznej prasie drukarskiej. Ostatnie zdjęcie ->kolekcja jubileuszowa „125th Anniversary” prezentuje ciekawą odmianę, stylizowaną na plecionkę. Do wyboru mamy kilka wariantów kolorystycznych.

 

Bardzo łatwo znaleźć desenie zbliżone do typowego wzoru Moroccan, który niewątpliwie posłużył projektantom jako inspiracja.. Najwięcej przykładów znajdziemy w kolekcjach marki Wallquest i Thibaut.

wallquest_madison_geometric_30715
fot. 8  Madison Geometric od Wallquest

 


Moroccan może pojawić się na dywanach, poduszkach i akcesoriach dekoracyjnych. Znakomite dodatki do omawianego wzoru stanowią latarenki i bibeloty w stylu orientalnym. Podoba się Wam taki wzór? Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach! 🙂

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz