Nowoczesna lampa sufitowa – jak ją wybrać?

Nieuchronnie zbliża się jesień, krótsze dni wiążą się z koniecznością dodatkowego oświetlenia wnętrz.

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się 3 najpopularniejszymi trendami stylu nowoczesnego: skandynawskim, industrialnym oraz loftowym. Lampa wisząca ma duży wpływ na prezencję wnętrza i wystroju. Wybór tej odpowiedniej trzeba uzależnić od naszych potrzeb a także od wielkości pomieszczenia. Przed zakupem powinniśmy zadać sobie pytanie:

Czy światło ma padać punktowo? A może w formie rozproszonego strumienia?

Bo odpowiednio dobrany strumień może wydobyć wzór tapety lub podkreślić strukturę ściany. Najlepiej wybrać lampę, która zarazem dobrze oświetli i udekoruje Wasz dom.

Oświetlenie w skandynawskim stylu

Lampy w stylu skandynawskim mają kształt zbliżony po trochu do latarni i lampy przemysłowej. Dają one pionowy snop światła, który punktowo oświetla daną przestrzeń. Sprawdzają się zwłaszcza w kuchnia oraz nad stołami w jadalniach. Występują w wielu formach i kolorach. Do pokojów dziecięcych pasują lampy w żywych i pastelowych kolorach, np. czerwonym, niebieskim, fioletowym, zielonym . Warto wiedzieć, że pastelowa kolorystyka to domena stylu duńskiego, natomiast w pozostałych trendach skandynawskich dominuje biel i szarość. Wyjątkiem jest styl fiński, gdzie główną rolę gra czerń z bielą (więcej o stylach tutaj).

 

3033412
graf. 1 Grafitowa lampa w stylu skandynawskim

 

 

A może styl duński?

Jeśli już mowa o odmianach stylu skandynawskiego, warto zatrzymać się na stylu duńskim, ponieważ reprezentuje on ciekawy design zbliżony do retro. Lampy w stylu duńskim będą przypominać formą styl lat 50. i 60. Dziś duńscy projektanci z chęcią odwołują się do spuścizny swoich sławnych kolegów po fachu – np. Arne Jacobsena , a w przypadku lamp wiszących, Poula Henningsena. Są one proste, czasem minimalistyczne i bardzo nowoczesne (mowa o nowoczesności w tym ponadczasowym znaczeniu). Dają rozproszone światło, a konstrukcja klosza jest tak zaplanowana by dawać ciekawe efekty świetlne.

 

3027173
graf. 2 Lampa w stylu retro a la dutch design

Coś na fali, czyli lampy w stylu industrialnym

Styl industrialny operuje estetyką starej fabryki oraz na swój własny sposób celebruje naturalną cegłę, skorodowaną blachę i żeliwne elementy konstrukcyjne. Dekoracją będzie tu deseń ryflowanej blachy albo żelazne nity. Lampy sufitowe w stylu industrialnym hołdują podobnej estetyce. Są one stylizowane na lampy przemysłowe. Przypominają je nie tylko formą, ale również detalami imitującymi ślady zużycia – plamami rdzy, przetarciami i pociemniałym odcieniem metalu. Podobnie jak lampy skandynawskie, dają punktowe oświetlenie, zróżnicowanie w zależności od rozmiarów i kształtów klosza. Idealnie pasują do loftów (hard loftów) i wnętrz stylizowanych na industrialne np. pracowni czy biur. Lampy industrialne będą ciekawie wyglądać również w pokoju zbuntowanego nastolatka.

ind1
graf. 3 Lampa industrialna stylizowana vintage

 

Trend – hard loft

Hard loft to kwintesencja stylu industrialnego a soft loft przypomina królestwo nowoczesnego designu. Zatem styl loftowy, niczym rzymski bóg Janus, ma dwa oblicza. Lampa do do takiego pomieszczenia powinna być designerska, efektowna oraz wykonana z materiałów wysokiej jakości. Wnętrze w stylu soft loft jest nastawione na dużą przestrzeń, w której meble są prezentowane niczym eksponaty sztuki nowoczesnej. Ważne jest więc dobre doświetlenie wnętrza. Lampa loftowa zwykle spełnia jednocześnie rolę funkcjonalną i dekoracyjną. Jeśli chcemy oświetlić małą powierzchnię to warto wybrać lampę dającą oświetlenie punktowe. Innym wyborem dającym zupełnie inny efekt będzie lampa o ażurowym kloszu, dająca światło rozproszone.

loft5
graf. 4 Lampa loftowa na listwie, o zwisach w różnej długości

Podsumowanie:
1. Parametry techniczne: przed zakupem sprawdź jaką maksymalną moc ma lampa – to pomoże w dobrym dopasowaniu żarówek. Długość zwisu jest nie tylko istotna w przypadku wysokich pomieszczeń – np. loftów, ale również jeśli chodzi o efekt oświetlenia i prezencję lampy.
2. Walory estetyczne: dopasuj lampę do wystroju i najlepiej sprawdź w sklepie jak prezentuje się zapalona.