Odsłony klasyki: zapomniany styl Biedermeier

Biedermeier to dziewiętnastowieczny styl, spokrewniony z klasycyzmem, który został zapoczątkowany w Niemczech. Niezwykle popularny w mieszczańskich domostwach, oparty na klasycznej aranżacji wystroju. W przeciwieństwie do klasycyzmu, był dla użytkownika bardziej funkcjonalny. Ten niejednorodny trend nie stworzył nigdy klarownego programu ale mimo to – szybko się rozpowszechnił  i doczekał odmiennych nazw w poszczególnych krajach. 

Biedermeier w różnych krajach

W Anglii zwano go stylem regencyjnym, we Francji stylem Empire (cesarstwa), a w Ameryce stylem federalnym. Biedermeier był obecny w literaturze, sztukach pięknych i muzyce, ale najbardziej  kojarzony jest z wystrojem wnętrz. Swoje piętno odcisnął na ścianach, meblach i drobnych sprzętach domowych.
Charakterystyczne dla trendu Biedermeier są tapetowane ściany, okrągłe stoły, wysokie komody, przeszklone witryny, drapowane story i firanki oraz meble z pasiastą tapicerką. Meble Biedermeier były skromniejszymi i mniejszymi odpowiednikami “fikuśnego”, ale niepraktycznego empirowego umeblowania. Biedermeier – jako styl mieszczański – miał takowe potrzeby, dlatego też meble były dostosowane do wnętrz, w których ceniono solidność i wygodę, nie rezygnując przy tym z estetycznego wyglądu.

Nasze propozycje

Poduszka w kwiatowy wzór Camille Meijer Magnolia Red
victoria_flowers_cherry-630x630

Poduszka Timorouus Beasties w kolorze głębokiej czerwieni ze złotym kwiatem ostu
THL_CUSH_8605_01

Piękny dywan firmy Mineheart Persian Cowhide:
MINEHEART-PERSIAN-COWHIDE-RUG-BROWN

Poduszka Siang Zeng o orientalizującym wzorze

Hungarian_floral_pinkthumb

Poduszka od Timorous Beasties z wzorem kaczki pośród gąszczu na tle lnianego beżu

BNB_CUSH_01

Poniżej poduszka firmy Iliv , pionowe pasy w tej aranżacji to kwintesencja stylu Biedermeier.

INBLOOM-LINEAR_STRIPE_CUSHION-CARAMEL_1

Na ścianach królowały wtedy papierowe tapety w rozmaitych wzorach – gładkie, w klasyczne pionowe pasy, kwieciste oraz łączące pasy i kwiatki (ten wzór był najpowszechniejszy). Wnętrza biedermeierowskie nie stroniły od wszelkiego rodzaju bibelotów, które umieszczano w przeszklonych serwantkach. Na dywanach i tkaninach dominowały wyraziste kwiatowe wzory. Tapety Biedermeier sprawdzą się w sypialniach i pokojach dziewczęcych oraz w stylowych gabinetach. Można je z powodzeniem łączyć z różnego rodzaju bibelotami oraz tkaninami i dodatkami w tradycyjnym stylu np. z koronką.

Klasyczne pionowe, dość szerokie pasy przeplecione cieńszymi prążkami to sztandarowy wzór stylu Biedermeier. Naszym zdaniem u podstaw tego leży umiłowanie harmonii, prostoty i elegancji – typowe dla tego stylu.