Świąteczne wnętrze w stylu skandynawskim

Święta za pasem, więc poszukajmy inspiracji na bożonarodzeniowe dekorowanie. Jako że styl skandynawski nie wychodzi z mody, proponujemy spędzenie świąt w nordyckiej oprawie. Zanim jednak przejdziemy do sedna, należy zdefiniować wzory świąteczne w stylu skandynawskim.

Kolory

Skandynawskie desenie odznaczają się prostą formą i powściągliwą kolorystyką (typowa dla tego trendu biel, szarość, srebro, subtelny błękit i beż). Nie znajdziemy tu zatem kojarzącego się z Bożym Narodzeniem mixu żywiołowych kolorów – złota z czerwienią i zielenią, brokatu lub połyskujących tkanin. Elementy związane z zimą są tu bardziej wyeksponowane i uproszczone. Zimowe pejzaże są inspirowane naturą. Kojarzą się z ośnieżonymi terenami Skandynawii. Renifery lub szyszki – obok gwiazdek i płatków śniegu- są najważniejszymi motywami. W nordycki trend doskonale wpisują się też dekoracje typu hand made, które podkreślają charakter rustykalny. Styl skandynawski jest lekki, dla niektórych nawet odprężający i znakomicie podkreśla urok zimy. Pasuje do nowoczesnych wnętrz, których właściciele preferują prosty lub nawet minimalistyczny wystrój.

Świąteczny wystrój – przykłady

A teraz czas na konkrety. Oto nasze pomysły na wystrój świąteczny w stylu skandynawskim. Musimy zaznaczyć, że dekoracja świąteczna w tym duchu jest na tyle uniwersalna, iż może gościć we wnętrzu nawet cały rok. Zacznijmy od tapet.

Tapeta Abigail Edwards – z motywem płatków śniegu – idealnie nadaje się do skandynawskiego wystroju. Graficzny deseń i czarno-biała kolorystyka dobrze oddają nordycki charakter. Ten deseń dostępny jest również na bawełnianych serwetkach. Nadto projektantka stworzyła piękne kartki świąteczne i to właśnie w duchu skandynawskim. Chart ubrany w nordyckie wdzianko został ukazany na tle zimowego krajobrazu.

Wilsons_Crystals_swatch_5
graf. 1 Tapeta Abigail Edwards z płatkami śniegu
Claudes_new_jumper_card
graf. 2 Kartka świąteczna Abigail Edwards

Poniżej, tapeta firmy Eco z kolekcji Eco Exclusive – spektakularny zimowy deseń

2572
graf. 3 Tapeta Eco z dużymi płatkami śniegu

Tapety w gwiazdki – uniwersalny wzór w skandynawskiej kolorystyce.

coordonne2800091
graf. 4 Tapeta Coordonne w gwiazdki
36131109
graf. 5 Tapeta dla dzieci Lutece
338-346826
graf. 6 Tapeta Origin z dużymi gwiazdami
3400043
graf.7 Tapeta dziecięca Coordonne

Las zimą –  łączy elementy skandynawskie z klimatem Bożego Narodzenie (oczywiście przy odpowiedniej oprawie i … odrobinie wyobraźni 🙂 )

soul8359
graf. 8 Tapeta BorasTapeter Soul
cs6912149_1
graf. 9 Tapeta Cole&Son ze wzorem lasu
Hibou_Home_Into_The_Wild_wallpaper_HH00601_Stone-Artic_White_swatch_1
graf. 10 Tapeta dla dzieci Hibou Home w stylu skandynawskim

Moodboard – dodatki i tapety

A tu prezentujemy moodboard z wykorzystaniem niektórych produktów prezentowanych powyżej:

 

skand_christ