Historia tapet w zarysie (od rękodzieła do masowej produkcji) cz. 1

Tapeta przez lata była lekceważona przez stylistów wnętrz. Obecnie wraca do łask a czasem nawet zdobi również meble i dodatki. Tapety, podążając za rozwojem techniczny ewoluowały na przestrzeni epok od tkanin ozdobnych do dekoracyjnego papieru, który zastąpił kosztowne materie. Warto zatem poznać ich historię. Zaczęła się skromnie – nic nie zwiastowało wielkiego sukcesu. Mówiąc językiem biblijnym – na początku był papier…

Przez Jedwabny Szlak…

Historia tapet ma swoje praźródło w czasach, gdy wynaleziono produkcję papieru w Chinach. Owego wyczynu dokonał Tsai Lun, dworzanin chińskiego Cesarza. Dziś nazywany jest ojcem papieru. Uzyskał on specjalną mieszankę roślinną, która stała się bazą nowego wynalazku. Arabowie, podbijając Chiny, zdobyli sekret wytwarzania papieru. Handlowali nim, podróżując karawanami Jedwabnym Szlakiem. Następnie umieszczali go w ładowniach portugalskich galeonów. Tym sposobem papier trafił do Europy, gdzie pojawił się po raz pierwszy we Francji około 1348 roku. Wynalazek druku umocnił pozycję papieru, a już od początku XV wieku był w powszechnym użyciu. Wtedy też pojawiły się pierwsze papiery dekoracyjne, które powstały na skutek inspiracji malowanymi na papierze orientalnymi obrazkami sprowadzanymi wcześniej wspomnianym Jedwabnym Szlakiem. Najwięcej informacji o malowanych chińskich papierach zawdzięczamy Marco Polo. Ten słynny podróżnik, który często wędrował Jedwabnym Szlakiem zamieścił w swoich pamiętnikach (pt.: Podróże Marco Polo) dokładny opis chińskich wnętrz oraz ręcznie malowanych papierowych arkuszy, które pełniły role paneli dekoracyjnych. Zwykle przedstawiały kwiaty, ptaki lub sceny rodzajowe. Jednym słowem były to substytuty tapet.

Poniżej przykłady tapet z motywem chinoiserie (wym. szinuazeri):

DCLAPP101
fot. 1 tapeta chinioserie Sanderson

 

Wzór domino – odpowiednik tapet papierowych

Początki wzoru domino sięgają XV wieku. Wzór ten przybył najprawdopodobniej z Niemiec w postaci drukowanych ilustracji. Najprostsze wzory drukowano na zasadzie powtórki jednego motywu w czerni, który potem potem kolorowano… Wzór ten miał formę małych arkuszy z motywami imitacji marmuru i prostych wzorów. Najwcześniejszymi przykładami masowego występowania motywu domino były ilustracje przedstawiające Boga i Świętych, gdzie tłem był wspomniany deseń. Ludzie stopniowo zaczęli też oklejać tym wzorem ściany swoich domów. Chcieli w ten sposób udekorować swoje domostwa ale również ukryć pęknięć ścian. Wraz z zyskaniem popularności domino stawało się coraz bardziej zdobne. Często towarzyszyły mu kwiatki lub proste motywy geometryczne. Ówcześni twórcy wzoru domino – zwani dominotiers – byli zrzeszeni w cechu wraz z papiernikami i wytwórcami kart do gry. Domino był używany głównie w introligatorstwie oraz jako deseń przepierzenia parawanów. Zdobił także wyściółkę pudełek i kufrów. Podstawową zaletą wzoru domino było bogactwo jasnych motywów w szerokiej gamie kolorów, podczas gdy ówczesne wnętrza wręcz tonęły w ciemnych barwach. Ewolucja wzoru domino stała się zatem nieunikniona.

Współczesna tapeta z wzorem nawiązującym do domino :

file_18_8
Tapeta z kolekcji 1950s Wallpaper Little Greene

 

 

Zapisz