Tapety z motywem cegły i wzorem desek – kolekcja Materials by Piet Hein Eek

Piet Hein Eek

Tradycyjne materiały budowlane powracają do wnętrz, ale w roli ozdób. Znany od stuleci marmur lub jeszcze starsze – drewno i cegła – stają się podstawą wystroju wnętrz. Zafascynowany strukturą tych materiałów holenderski projektant – Piet Hein Eek, postanowił stworzyć niezwykłą kolekcję tapet na  ścianę. Wysokiej jakości tapetom flizelinowym wtóruje rewelacyjny nadruk cyfrowy. Teraz, za pomocą tapet można szybko i łatwo ubrać mieszkanie w marmurowe płyty lub w postarzone deski. Bez trudnego montażu i niespodzianek. Efekt jest zdumiewający – zobaczcie sami.

Marmur

Black Marble Wallpaper i White Marble Wallpaper to dwa wzory marmurowe w czarno-białej kolorystyce. Tapety te posiadają deseń marmuru zaprezentowany w postaci podłużnych płyt. Jedna rolka tapety posiada wzór, który jest lustrzanym odbiciem poprzedniej. Można uzyskać dwie kompozycje: naturalny marmurowy deseń, w którym żyłki biegną w przeciwne strony albo dopasowany wzór, w którym powstaje lustrzane odbicie – deseń podobny do wzoru kalejdoskopu albo shibori.

YcGs4FYqnAZP94PbyDW81pXV7ccslHVeaKzwcS00Lz8,-C2R9NoNLVzTGeZF7qP-dhku7FKxQCrolODcr_N5pfA
fot. 1 Tapeta z wzorem marmuru – marmurowe bloki
pGR5TT11EXDVKnM8IjGyhAYldcNJTZXERBDk3CpG-gw,8IyCiR-J4XbHUrJaUeeo-DK9zdPfP6DVoJQIPmnO67M
fot. 2 Czarny wzór marmuru wprowadza do wnętrz elegancki klimat.

Marmur wprowadza do wnętrz aurę luksusu i daje elegancki wygląd. To najbardziej szlachetny i ponadczasowy gatunek kamienia. Najczęściej pojawia się w klasycznych aranżacjach wnętrz, ale jest też coraz częściej spotykany  w nowoczesnych – jako klasyczny akcent przełamujący
współczesny design.


Cegła

Black Brick Wallpaper i Silver Grey Wallpaper – wzór ceglany został zainspirowany oryginalnymi ścianami z cegły w Holandii – w  fabryce należącej do autora kolekcji. Dla lepszego efektu cegła została pomalowana na czarno i tak powstał wzór, który można zobaczyć na tapecie. Wspaniały efekt trome l’oeil.

Wzór w kolorze srebrnym daje efekt rozświetlenia – idealny do pokojów młodzieżowych i nowoczesnych salonów w konwencji loftu.

HcYmvNhKsUDnAkbWR5kK4HPMdxa9tUYf_NptCXNykR4,W0HYB6oSpWzTcugfo4JO2ez9oCLCQcZdta2EcW8Eia4
fot. 3 Tapeta w czarną cegłę to odważny wzór do niebanalnych stylizacji – najlepiej z dużymi oknami.
8tV_H9nJK_YNz7Wrgw-iL1pKLyBaCg4ZhbhH-pI1Z6c,Lkip-kQKkNdncgW7I_z4KMBc3KU_yXqPOL_I-dXhOKQ,i9482T1lkvQwKMw_WWn56OQAqFojYxYl3E0TjZPjou8
fot. 4 Tapeta z wzorem cegły w kolorze srebrnych daje efekt rozświetlenia – przydatny w małych wnętrzach.

Cegła daje poczucie solidności i domową atmosferę, to miejski wzór retro, który doczekał się wielu aranżacji. Naturalna cegła kojarzy się z architekturą przemysłową i XIX wiecznymi fabrykami. Wzór bywa często wykorzystywany w stylizacjach industrialnych i typu loft.


Drewno

Burnt Wood Wallpaper i Blue Scrapwood Wallpaper. Burnt Wood Wallpaper to czarna tapeta z motywem desek vintage o spękanej strukturze zwęglonego drewna. Niejednolity czarny kolor rewelacyjnie oddaje wygląd drewna z pogorzeliska. Specjalnie do stworzenia tego wzoru nawiązano współpracę z projektantem Maartenem Baas – autorem kolekcji mebli ze strukturą imitującą  zadymione, zwęglone  drewno.

juNZIKAZfEQDwRfi21PM_-bN0-xSzUruPcumTusPjKU,Vd4coxL0TJBI5JtK5e6ksHD8h_lRUUlbmO0-rUeuyKI
fot. 5 Tapeta w czarne deski posiada ujmujący klimat vintage. Struktura desek przypomina zwęglone drewno.

Blue Scrapwood Wallpaper to niebieska tapeta ze wzorem desek w stylizacji vintage. Cyfrowy nadruk perfekcyjnie oddał nierówności, zadrapania i przetarcia – jakie można spotkać na prawdziwych deskach.

fLW5B4D_UDJEz1txPosllyMexXJiSfYSEmA8RjJq1iI,dRIe5C0WcsOf4L3uDGtFont0pVXm4B31C7H5eaejqlc
fot. 6 Tapeta w niebieskie deski pasuje do wielu wnętrz – np. w stylu skandynawskim i marynistycznym.

Drewno towarzyszy ludziom w ich siedzibach w zasadzie od czasów prehistorycznych. Deski lub drewniana boazeria wprowadzają do wnętrz przytulność, naturalność i odczucie bliskości z naturą. Tapeta w deski to uniwersalny wzór, który w zależności od stylizacji, może pojawiać się we w wystroju skandynawskim, vintage, rustykalnym lub industrialnym. Kolorowe deski to współczesna wariacja, która ożywia wnętrze.