Wnętrze z pomysłem. Jak wybrać wzór tapety na ścianę akcentową? cz. 1

Aranżacja wnętrza z zastosowaniem ściany akcentowej jest doskonałym sposobem na stworzenie wymarzonego wystroju wnętrza, które będzie funkcjonalne, praktyczne i jednocześnie odda nasz gust lub zainteresowania.
Zapewne ściany akcentowe bardziej kojarzą Państwo z malowaniem ścian, mieszaniem farb i dobieraniem kolorów. My chcemy pokazać o ile ciekawsze efekty można osiągnąć, sięgając po współczesne tapety ścienne. Przy obecnym przeogromnym wyborze tapet mamy wręcz nieograniczone możliwości.

Ściana akcentowa – co to takiego?

Ściana akcentowa to główna płaszczyzna dekoracyjna w pomieszczeniu. W aranżacji wnętrza odgrywa kluczową rolę i mocno wpływa na kształtowanie charakteru wnętrza. To właśnie ona znajduje się w centrum uwagi a wokół niej komponuje się cały wystrój.

Jaka powinna być ściana akcentowa?

Ściana akcentowa powinna się wyraźnie wyróżniać a nawet kontrastować z otoczeniem. Aranżacja na tej zasadzie może się składać z jednej tapetowanej płaszczyzny i pozostałych malowanych lub wszystkich malowanych, ale jedną wyróżniamy kolorem. Nadto, na ścianę akcentową dobrze jest wybrać te bogate wzory tapet, które na wszystkich czterech ścianach przytłaczałyby nas. Można też wyszukać drogie tapety, które w przypadku użycia w całym pomieszczaniu, poważnie nadszarpnęłyby nasz budżet. W tej funkcji idealne są również panele ścienne i fototapety. Wybór wielkości i położenia ściany akcentowej należy do nas. Często w salonie – zamiast ukrywać wnękę –  akcentujemy ją, aby wymyślić w tym miejscu ciekawy wystrój.

Przed Wami kilka propozycji na oryginalną i gustowną ścianę akcentową 🙂

Tapety strukturalne np. z kryształkami kwarcu lub pokryte flokiem

Znakomity pomysł na oryginalną ścianę akcentową, gdyż spełnia wszystkie wymienione wyżej warunki. Tapeta z flokiem przez swoją aksamitną strukturę będzie bardziej pasować do sypialni. Natomiast tapeta z kwarcem – przez to że daje ciekawe efekty świetlne – sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour i salonach.

Sophie_Conran_palais_flock_choc_main
fot. 1 Tapeta z flokiem, w sam raz na ścianę akcentową – kolekcja Sophie Conran od Arthouse

Tapety z efektem 3D, tapety holograficzne i metaliczne

W taki sposób uzyskamy nowoczesne ściany akcentowe o nieszablonowym wyglądzie, dodatkowo zwiększające optycznie przestrzeń – przez efekt trójwymiarowości lub rozświetlenie połyskiem.

icon_big_03
fot. 2 Kolekcja Icon marki Marburg

Tapety ozdobione brokatem, tapety połyskujące w stylu glamour

Taki wzór znakomicie przyciąga uwagę bogactwem, odróżni się dodatkowo od pozostałych ścian, jeżeli wybierzemy żywe, intensywne kolory lub ciekawe połączenia barwne np. turkus srebro, turkus złoto, fiolet złoto,czy czerń srebro.

glamour_rasch_928d
fot. 3 Kolekcja Rasch Glamour 2014

 

Mocno wzorzyste tapety

Duże wzory o wyraźnych kształtach – w tym ornamenty – doskonale nadadzą się na ściany akcentowe. Wybierając proste, ale i odważne graficzne desenie, postawisz na nowoczesny styl. Wzór damask i inne tradycyjne ornamenty są znamienne dla klasycznego stylu i klimatów stylu francuskiego, rokoko i paryskiego. Dodatkowo można wybrać orientalne połyskujące ornamenty lub duże kwiatowe wzory.

belacol_gal7
fot. 4 Ściana akcentowa tapeta Rasch Belacol 4

 

 

cdn.